Základní škola > ERASMUS + > KA 1 - Výjezdy učitelů > Španělsko – Zaragoza 2024

Účastníci: Mgr. Vítězslava Krmníčková, Tereza Křížová

Termín: 11. 3. 2024 – 15. 3. 2024

Pořadatel/ organizace: CRA Bajo Gállego

Z této velmi inspirující a motivující návštěvy celkem šesti škol jsme byly nadšené. Ve školách na nás dýchala přátelská a rodinná atmosféra. Nadchla nás kolegialita, projektovost, sdílení mezi učitelským sborem i žáky. Rodinnou a přátelskou atmosféru posiluje i zařízení škol – na chodbách koutky s různými aktivitami (čtení, poezie, vystavené čtenářské deníky formou QR kódů, hry), prostory na relaxaci a zklidnění.

Na systém kooperace a sdílení mezi dětmi se dbá již od školky. Žáci jsou vedeni k zároveň samostatnosti i spolupráci. Velký důraz je kladen na psychomotoriku, objevování a praktičnost. Jako výstup projektů vznikají díla, kterými jsou školy vyzdobeny a žáci tudíž mají ke svým výrobkům úctu, váží si jich.

Ve školách je úplný zákaz mobilních telefonů, žáci mají  volně k dispozici tablety a počítačovou třídu k vypracovávání jednotlivých projektů. Praktičnost se projevuje i díky používání dílny a dílenského zařízení (drobné opravy, dřevařské práce – výroba rámů, obrazů, koláží). Další zajímavou učebnou je nahrávací studio ( rozhovory, podcasty) a hudebna (bicí, elektrická kytara).

Děti jsou každý den vítány písničkou do reproduktoru a je vidět, že se do školy těší a jdou zvesela. Poznaly jsme mnoho příjemných kolegů a s některými jsme navázaly užší kontakt a spolupráci v rámci projektů v anglickém jazyce.

Byly bychom rády, kdybychom mohly přenést alespoň část této atmosféry i k nám.

TK, VK